MULTIFOKÁLY – JAK SI NA NĚ ZVYKNOUT

Uvažujete o multifokálních brýlích, ale nevíte, jestli si na ně zvyknete?
Nenechte se vystrašit, že si na ně nezvyknete.
Kvalitní optiky mají navíc až 30-denní lhůtu na výměnu multifokálních skel za jednoohnisková.  

Máte první multifokály? Budťe opatrní, ale nebojte se jich!
Pohled přes multifokály je trochu jiný než pohled přes klasické brýle na jednu vzdálenost (do blízka nebo do dálky). U multifokálních, neboli progresivních brýlí je na důžité divat se přes „kanál“ pro danou dioptrii. V praxi to znamená, že byste alespoň ze začátku, měli spíš než očima pohybovat hlavou – tedy otáčet hlavou v tom směru, kam se díváte. A při chůzi po schodech je dobré trochu více sklonit hlavu. Dejte jim čas, nenoste je na začátku celý den, pokud si s nim nejste jisti.

Doba adaptace je různá
Výhodu mají ti, kdo už multifokální brýle nosili. Tzv. prvonosiči nebo prvonositelé (jak jim optici říkají), si na ně musí zvyknout. A to, jak dlouho to bude trvat, záleží na začátku nošení třeba na rozdílu dioptrií na dálku a na blízko (tvz. addici) nebo na tom, jak rychle se v multifokálech pohybují (tedy jestli sedí u počítače, nebo v nich chodí). Může to někdy trvat i měsíc nebo déle než se s nimi sžijete, ale obvykle si na ně většina lidí zvykne už během prvního týdne nebo 14 dnů. Důležité je především to, aby byly dobře a odborně změřeny dioptrie. Zrak už dnes neměří jen oční lékař, ale i odborně proškolení oční optici nebo optometristé přímo v optice a bez čekání u lékaře. V optice se také musí před výrobou brýlí přesně vyměřit a vycentrovat skla v dioptrických obroučkách, které si tam vyberete. Může to znít složitě, ale je to jednoduché, pokud jste v dobrých rukách v dobré optice. Multifokální brýle jsou totiž to nejlepší a nejpohodlnější řešení na všechny vzdálenosti.

7 tipů na pohodlné nošení prvních multifokálů: 

  1. Noste nové multifokální brýle zpočátku jen pár hodin denně.
  2. Začněte den nošením multifokálů hned po ránu, pak je třeba vyměňte za jednohniskové (na dálku/na blízko).  
  3. Otáčejte hlavu, ne jen oči, ve směru, kam se díváte.  
  4. Ze schodů a do schodů se dívejte dolů, kam šlapete.  
  5. Na začátku nenoste multifokály v situacích, kdy se rychle pohybujete (na kolo, na lyže atd.).
  6. Pokud potřebujete jen brýle do práce na čtení a na počítač, začněte tzv. office brýlemi (jen na tyto dvě vzdálenosti).
  7. Cítíte závrať nebo bolest hlavy z nošení nových multifokálů, vyměňte je na zbytek dne za své původní jednoohniskové brýle.

Potřebujete dál poradit?
Kontaktujte odborníky, optiky a optometristy v optikách Axis Optik. Rádi vám poradí nebo provedou kontrolní přeměření a přizpůsobení brýlí, které spolu vyberete. 

POTŘEBUJI PORADIT

Mobirise

JSME CERTIFIKOVANÝ PRODEJCE RAY-BAN

Axis Optik s.r.o.

Kontakt

Kostelní 168
344 01 Domažlice
domazlice@axis-optik.cz

777 999 906

AI Website Generator